Bizonyára nem mondok senkinek semmi újat azzal, hogy az elmúlt években mennyire megszaporodtak a
háztetők déli oldalán a napelem panelek.

Ez persze egy nagyon jó dolog, hamár ennyit és ilyen erősen sugárzik a Nap, miért is ne hasznosítanánk
azt, a megemelkedett energiaárak is segítik ezt, és a mellett sem tudunk elmenni, hogy lépten nyomom
mindenhol azt látni, olvasni, hogy így a zöldenergia, úgy a megújuló energia források!
Azt borítékolhatjuk, hogy a napelem panelek felhelyezésére hivatott szaki senkinek nem fogja azt
mondani, hogy erre a tetőre nem javaslom a 48 db panelt, mert az alsó 18 db maximum novembertől
termel, mikor már nincs levél azon a Hársfán, és áprilistól ismét csak 18%-on!

Viszont olyan megrendelői jelzést már hallottam faápolóként, hogy annak a fának az ágait szépen vissza
kell vágni, úgyis kihajt és akkor majd a megrendelő Zakinthosról is azt látja a telefonján az applikáció
segítségével, hogy míg ő nyaral, a panelek akkor is szakadatlan termelnek!

Öntsünk tiszta vizet a pohárba!

Azt ugye tudjuk, hogy egy méretes fa, legyen az akár lombhullató, vagy örökzöld az árnyékoló hatásán
túl, párologtatásának következtében hűti a környezetét, tehát mikroklímát alakít!
Azt is tudjuk, hogy gyakran az a Platán fa állt előbb ott a telken, aztán került 22 éve a ház a telekre, és 2
éve került fel a napelem panel!
Azzal is tisztában vagyunk, hogy vannak magukat faápolónak mondott szakik, akik levágják a fa
koronáját egészen addig, amíg egyáltalán nem árnyékolja a napelemeket!
Az Ő munkájukat nagyban segítik a SUNTRACKER applikációk, melyek egy okostelefon, vagy tablet
kijelzőjén szépen behúzzák az ideális ZÖLD vonalat, hol érdemes levágni a fát, vagy megszüntetni az
akadályt!

Persze a felsorolt pontokon egy minősített Faápoló csak nevet, de sajnos ez teljes egészében így zajlik.
(néhány hete mutatta egy megrendelőnk ezt az applikációt!)
Vegyük szépen sorba mik a fenti ”kivitelezés” faápoló szakmai hibái!
Egy általános faápolási beavatkozás nagyjából 10-15% lombvesztéssel járó művelet, melyet az adott fa
szakszerű kivitelezés esetén minden további probléma nélkül túlél, és inkább meghálál.
Ez a 10-15% természetesen nem azt jelenti, hogy a fa méretét 10-15%-kal csökkentjük, hanem a korona
felületének teljes egészére vonatkoztatott számadat, elsősorban a beteg, sérült, egymást dörzsölőágak,
illetve a sűrűsítő ágak eltávolítása.

Az ennél nagyobb mértékű vágásnak, csak és kizárólag az esetben vetheti alá a faápoló az ápolandó fát, ha
valamely a fa egészségi, biztonsági állapotát tekintve indokolja! Például utólagos munkálatok, melyek a
gyökérzetet és sértették, vagy nagyobb mennyiségű száraz gallyak megjelenése a fa koronájában (A
TETŐN A NAPELEM, NAAZ NEM AZ!)

Na, de mi van akkor, ha a SUNTRACKER applikáció közel 40%-át, a fa tetejének szeretné eltávolíttatni a
gyámoltalan szakival???
A fák esetében a fiziológiai egyensúly fogalma azt jelenti, hogy a jól látható föld feletti korona résszel
megegyező mennyiségű gyökérzet található a föld alatt.
Ez tulajdonképpen teljesen érthető, mivel a gyökerek veszik fel a talajból a vizet, küldik a szállító
szöveteken keresztül a lombba, azok a zöld szintestek segítségével napfény hatására előállítják a kész
tápanyagot, amit a szállítószöveteken keresztül vissza küld a gyökérbe.
Ez eddig 2 feladat a láthatatlan gyökerek számára, azonban van még egy feladatuk is: A Kihorgonyzás,
statikai rögzítés!

Az esetben, ha a lombkorona 30%-át, vagy akár azt is meghaladó mértékben csökkentjük, a gyökérzet
ennek megfelelő mértékű gyökeret halaszt el, mivel érzi azt, hogy a 100%-os gyökérzet által felszívott
vizet nincs meg a kellő lombfelület ahhoz, hogy kész tápanyagot állítson elő a fa.
Ebből a fenti mondatból is jól érzékelhető, hogy a statikai feladatokat ellátó gyökérzet hiányában
kifejezetten veszélyes műveletet hajt végre a szaki!

Tudom, ilyenkor szokták azt mondani, hogy a szomszédnál is kihajtott a fa, ugyanakkora lett!
Egyrészt akkor mi értelme volt?? Másrészt, a fa az elvesztett részeket szeretné vissza növeszteni, ezért az
alvó rügyek természetesen aktivizálódnak, de egyrészt fafajtól függően 2,3,4 szer annyi megújuló hajtást
hoz (tehát még sűrűbb is lesz a fa lombkoronája), másrészt a gyökér elhalasztás lassabb folyamat, mint az
lombozat újra hajtása.

Egy átlag megrendelő csak annyit vesz észre, hogy 2 év múlva valóban ugyanakkora a fa, azonban azt
jellemzően nem figyelik meg, hogy mi lesz 4-5 év múlva, vagy hogy a 2.évre megdőlt a fa valamely
irányba.

A megoldás, ami a fának, és a napelemnek is jó az nem EZ!

Faápolóként azt gondolom, ha a tulajdonos rá szánta magát arra, hogy napelemet szereltessen fel a tetőre,
informálódjon a napelemes szakembertől előre, hogy hova mennyi panelt érdemes felhelyezni, ha már
fent van a tetőn, akkor legyünk tisztában azzal, hogy a szakszerűen ápolt fa koronája miatti napenergia
veszteség, az lehet, hogy nem annyi lesz, mintha lassútávon tönkretennénk a fát, ezért ki keljen azt vágni,
így 3 szor annyit fog működni a klíma, és nem lehet megmaradni a kertben!
Azt gondolom az arany középút jelen esetben ott van, hogy elfogadjuk, hogy az alsó sor panel tavasztól
nem 100%-ot termel, azonban a kertben is élvezhetjük a platán fa adta árnyékot még hosszú éveken,
évtizedeken keresztül!

Amennyiben hasonló cipőben jársz, kérd minősített faápoló segítségét!

Krammerhofer Herbert